نبشی تاشو تزیینی

نبشی تاشو نوعی ابزار و مصالح تزیینی است که با هدف پوشش دادن نبش های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و جنبه زیبایی و استحکام آن مد نظر است. وجود نبشی ها منجر به زیبایی و مرتب شدن ظاهر کُنج های ساختمانی و محافظت بهتر از آنها در اثر سایش ها و آسیب های ناشی از رفت و آمد می شود. در ادامه همراه اسپرلوس باشید.

نبشی تاشو
نبشی تاشو

نبشی تاشو چیست؟ انواع آن کدامند؟

نبشی نوعی پروفیل با بال‌ های عمود بر هم می‌ باشد و نبشی تاشو یک گونه خاص از این مصالح است. خصوصیت تاشو بودن بالهای نبشی تاشو باعث می‌ گردد زاویه‌ های مختلفی بتوان از نبشی ساخت و به منظورهای گوناگون آن را مورد استفاده قرار داد.

خصوصیات ضخامت، جنس و بال‌ های نبشی بسیار اهمیت دارند. نبشی باید آنقدر ضخیم باشد که از استحکام کافی در برابر ضربات مختلف و سایش برخوردار باشد. چرا که از این قطعات در اماکنی مانند محل گذر و موارد مشابه که امکان سایش و ضربه وجود دارد نیز استفاده می‌ گردد.

انواع نبشی‌ بر اساس جنس هم متفاوت تولید می‌ شوند. به طوری که نبشی‌ های فلزی، پی‌ وی‌ سی و ژله‌ ای نمونه‌ هایی از آنها هستند. این لوازم را با توجه به کاربردهایی که برای آنها در نظر گرفته می‌ شود، به شکل‌ های متنوع طراحی می‌ کنند. جنبه زیبایی نبشی ها یک فاکتور مهم برای آنها شناخته می‌ شود و امکان ست کردن آنها در مکان مربوطه با دیگر قسمت‌ های آنجا وجود دارد.

نبشی تاشو در حالت کلی دو نوع را در بر می‌گیرند: نبشی‌های بال مساوی و انواع نبشی بال نامساوی. در نوع اول قسمت عمودی و قسمت افقی نبشی‌ها از نظر میزان پهنی با هم برابر هستند. نبشی‌ های بال نامساوی از نظر اندازه و پهنا معمولاً متنوع تولید می‌ شوند و کاربردهای خاص خود را دارند.

انواع نبشی‌ از نظر فرایند ساخت نیز به دو نوع پرسی و فابریک تقسیم می‌ شوند. منظور از نبشی‌ های پرسی آن قسم از نبشی‌ها هستند که تولید آنها در دو مرحله صورت می‌ پذیرد. به این صورت که ابتدا نوعی ورق ساخته شده و سپس آن ورق به نبشی تبدیل می‌ شود. نبشی‌ های فابریک نیز نبشی‌ هایی هستند که عملیات ساخت آنها در یک مرحله صورت می‌ پذیرد و از همان اول به صورت نبشی تولید می‌ شوند.

بیشتر بخوانید: اتصالات سقف کاذب پی وی سی

نبشی تاشو
نبشی تاشو

کاربردها

در قسمت‌ هایی از ساختمان که گچ دیوار و یا لایه بیرونی ساختمان در معرض آسیب دیدن می‌ باشد، از نبشی تاشو به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به آن استفاده می‌ شود. از نبشی‌ها در حالت کلی به دو صورت داخلی و خارجی استفاده می‌ شود. امروزه علاوه بر صنعت ساختمان از آنها در صنایع دیگر نیز استفاده می‌ گردد. به طور مثال، یکی از کاربردهای مهم این متریال استفاده از آنها در صنعت چوب، کابینت و لوازم مشابه است. با این حال، نبشی‌ ها همیشه در قسمت‌ های نبش، کنج و یا قسمت حد فاصل بین دو سطح عمود بر هم یا قسمت‌هایی که به صورت زاویه‌ دار به هم متصل می‌شوند، کارایی دارند. مثلا در محل اتصال سقف و دیوار یا دیوار و کف ساختمان، محل اتصال صفحات در لوازم چوبی و… کارایی دارند.

نبشی تاشو
نبشی تاشو

مزایای نبشی تاشو

این لوازم دارای قابلیت نصب سریع و آسان و کاربری راحت هستند. همچنین، نصب آنها به تخصص آنچنانی نیاز ندارد.

انواع نبشی از مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی همچون حرارت و فشار برخوردار هستند. بنابراین، طول عمر بالای آنها تضمین شده است.

نگهداری آنها آسان است و این لوازم را تحت هر شرایطی و فارغ از نوع آب و هوا و دمای محیط می‌ توان به کار برد

نبشی‌ ها از جنبه زیبایی و تنوع برخوردار هستند. معمولاً طرح بیرونی نبشی‌ها همرنگ با متریال اصلی است و از این نظر متنوع خلق می‌شوند. حتی تولید آنها بر اساس سفارش مشتری نیز امکان‌ پذیر است.

مناسب بودن قیمت نبشی تاشو و داشتن تنوع از نظر جنس، رنگ و اندازه نیز دیگر مزایای این متریال‌ها هستند. بنابراین ضمن آنکه دست خریدار برای انتخاب این لوازم باز است، آنها را در بسیاری از مواقع می‌ توان به کار برد و از مزایای آنها بهره‌ مند شد.

به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *